Мікроелементи і макроелементи

Мінеральні речовини

Мінеральні речовини беруть участь в побудові людського тіла: вони забезпечують структуру кісток і є регуляторами багатьох фізіологічних процесів. Без них неможлива нормальна робота нервової, серцево — судинної, травної та інших систем. Вони впливають на захисні реакції організму, його імунітет. Без їх участі не можуть відбуватися процеси кровотворення і згортання крові. Вони входять до складу ферментів і вітамінів, активізуючи їх дію.

Мінеральні речовини поділяються на макро — і мікроелементи. До макроелементів, зміст яких становить десятки і сотні міліграмів на 100 г продукту, належать кальцій, фосфор, магній, калій, натрій, хлор та сірка. Мікроелементи містяться в продуктах в дуже малих кількостях, що виражаються частками міліграмів. Необхідними для життєдіяльності є 14 мікроелементів: залізо, мідь, марганець, цинк, кобальт, йод, фтор, хром, молібден, ванадій, нікель, стронцій, кремній і селен. Роль і механізм участі в обміні речовин для кожної речовини спецефичен. Тривалий недолік мінеральних речовин або їх надлишок може призвести до порушення обмінних процесів та різних захворювань.

Мінерали проти атеросклерозу

Для профілактики атеросклерозу особливе значення мають магній, калій, йод, селен, цинк, хром і деякі інші мінеральні речовини. Зокрема, йод стимулює утворення гормонів щитовидної залози, які активізують розпад холестерину. Магній гальмує утворення холестерину в організмі, сприяє його розпаду та виділення. Калій впливає на стан кровообігу. Селен — один із найпотужніших антиоксидантів, захищає організм від вільних радикалів і запобігає утворенню тромбів.

Між серцем і нирками

У більшості випадків харчування повністю забезпечує потреби організму в мікроелементах і мінеральних виществах. Однак, відхилення в харчуванні і вплив умов середовища можуть призводити до розвитку різних захворювань. Наприклад, з жорсткістю води ( вмістом у ній різних мінеральних речовин і мікроелементів ) пов’язують распостронение ряду захворювань нирок і міокарда. При високому вмісті мінеральних речовин у питній воді підвищується ризик розвитку сечокам’яної хвороби. З іншого боку, відносна недостатність жорсткості води збільшує ймовірність розвитку захворювань серцевого м’яза.

Череп і кістки

Кальцій необхідний організму для формування кісткової тканини. Недолік цього мінеральної речовини призводить до недорозвинення кісток, яке проявляється у вигляді рахіту у дітей і втрати жорсткості кісткової тканини у дорослих. Баланс між всмоктування кальцію в кишечнику і його виведенням може бути порушений «дієтою», наприклад, шоколадно-кавовий. Що призводить до втрати кальцію з кісток і збільшенням їх ламкості.

Основні для людини джерела кальцію — питна вода, а також молоко і кисломолочні продукти, в яких чим менше жиру, тим більше кальцію. Засвоєння кальцію в організмі залежить від наявності вітаміну D, який виробляється в підшкірній жировій клітковині в результаті впливу ультрафіолету сонця. Існує безліч доказів того, що при недоліку сонячного опромінення і відповідному дефіциті вітаміну D ( а отже — порушення обміну кальцію ) може розвиватися рахіт, при якому таз може деформуватися настільки, що родовий канал звузиться до 60% від норми. Нормальні пологи при цьому стають скрутними, а важких випадках — неможливими. Відомі випадки, коли колонії раніше процвітаючі вимирали через рахитичной деформації таза, викликаної порушенням обміну кальцію внаслідок дефіциту вітаміну D. Проблеми з регуляцією кальцевого обміну відчувають і багато груп сучасного населення планети. У зоні ризику знаходяться підлітки та молоді жінки европиоидной і монголоїдної рас, особливо схильних до порушень обміну вітаміну D.

Не думайте про йод з висока

Найбільш яскравий приклад порушення обміну мікроелементів — широко розповсюджена на території Росії йодна недостатність. Йод входить до складу гормону тироксину, синтезованого в щитовидній залозі. Дефіцит йоду призводить до затримки росту і порушень формування скелета. У важких випадках йодної недостатності можуть розвиватися затримки фізичного ( карликовість ) і психичекого розвитку ( кретинізм ). У зонах йодної недостатності знаходяться 52 з 89 входять до складу РФ районів. У цих областях у населення, не отримують добавок йоду з їжею, можуть розвинутися зоб і безпліддя.

Йодна недостатність ( особливо в період внутрішньоутробного розвитку ) призводить до відставання дітей у фізичному і психічному розвитку, інтелектуальної деградації. Наукові дослідження показали, що рівень інтелекту у жителів регіонів з хронічним недоліком йоду на 10-15% нижче, ніж у населення благополучних областей. Порушення обміну йоду можуть провокуватися специфічними дієтами. Деякі рослини сімейства хрестоцвітних, у тому числі капуста й ріпа, містять так звані зобогенные речовини. тому людям, постійно споживають ці овочі, слід приймати підвищені кількості йоду. Несприятливі наслідки впливу зобогенных речовин добре видно на пам’ятках давньоруського мистецтва: явно збільшену щитовидну залозу можна розрізнити у персонажів багатьох руссих ікон. Причина цього в тому, що капуста й ріпа становили основу російської кухні аж до 17 століття. Така дієта у поєднанні з характерною для грунтів Центральної Росії йодною недостатністю призводила до широкому розповсюдженню зобу. Тільки в 17-18 століттях, коли рухливість населення Росії різко зросла, обмін продуктами став більш інтенсивним, а місце ріпи почав займати картопля, частота уражень щитовидної залози стала знижуватися. В даний час, звичайно, проблема не стоїть так гостро, але все ж більше півтора мільярдів людей на планеті проживають у регіонах, ґрунти яких бідні на йод. Боротьба з йодним дефіцитом в більшості країн прводится централізовано. Найпростіший і надійний спосіб- «йодування» кухонної солі або інших продуктів повсякденного споживання, наприклад, хліб.

СХОЖИЕ СТАТЬИ

Обсудить

Свежий взгляд