З чого починається насильство та що робити коли живеш з кривдником в одній квартирі: поради від експерта

За даними Міністерства соціальної політики за 9 місяців 2020 року звернулися щодо домашнього насильства понад 142 тисячі жінок по всій Україні і ці цифри зростають і зараз.

Наприклад, по Львівській області кількість звернень зросло утричі в порівнянні з тим самим періодом за минулий рік. І це не тільки свідчить про те, що насильства стає більше під час карантину, але й про те, що жінки починають вірити у можливість захистити свої права, що їхня життєва ситуація може змінитися. Цей оптимізм жінок, які постраждали від насильства викликає повагу та бажання їм допомогти і цьому якраз і присвячує своє життя героїня нашого сьогоднішнього інтерв’ю.

Марта Чумало оглядачка від України в European Women’s Lobby щодо забезпечення прав жінок в Україні, а також членкиня Української асоціації КПТ-терапевтів. Вона розповіла виданню Ivetta як одразу зрозуміти, що перед тобою кривдник та що робити у подібній ситуації.

Марта Чумало оглядачка від України в European Women’s Lobby
Марта Чумало

— Ви знаєте, що таке насильство, бо сама зіштовхнулися з цим. Тому і вирішили допомагати іншим?

На те, що я стала феміністкою, повпливало багато обставин. Це і ті несправедливості, які я спостерігала у житті своїх подруг і кілька складних життєвих ситуацій, які відбувалися у моєму житті і у житті моїх близьких.

Я з дитинства чула історії, як моя бабуся з моєю мамою в ніч, і холод втікали від п’яного маминого вітчима. Як моїй іншій бабусі було важко ставити на ноги трьох її синів в час війни. Також я спостерігала неоднакове ставлення до дівчат та хлопців зі сторони вчителів та викладачів: вчитель на уроці української літератури міг заявити, що про любовну лірику він розмовлятиме лише з хлопцями, а дівчатам треба більше уроків трудового навчання. І сексуальні домагання… кількох моїх подруг зґвалтували у студентські роки.

Все це разом пазлами складалося у чітку картину світу, де світ жорстокіший та несправедливіший до дівчат та жінок. І сьогодні я продовжую це відчувати: коли говорю з жінками, які приходять на консультацію, про досвід домашнього насильства, коли поселяю наступну жінку у один з наших притулків, коли чую розповіді своїх подруг про їхні досвіди… Зараз я добре розумію, що всі ці історії – це наслідки тої нерівності, яку ми маємо.

З чого починається насильство та що робити коли живеш з кривдником в одній квартирі
pinterest

— Наскільки зараз захищаються права жінок в Україні?

Права жінок – це сфера, яка дуже важко вибудовується і досить легко руйнується. Цілі покоління чудових, сильних, сміливих жінок боролися, щоб зараз ми могли працювати, вчитися, подорожувати, розпоряджатися своїм тілом… Але достатньо було кількох років і подивіться, що зараз відбувається з нашими правами у Польщі (у центрі Європи) чи США (де рівень демократії один з найвищих у світі).

Читайте также — Домашнє насильство в Україні: куди звертатися за допомогою

В Україні ми маємо досить добру динаміку. Права жінок все більше й більше беруться до уваги на різних рівнях влади, декларується повага до них. Вже було кілька досить прогресивних змін до національного законодавства, яке регулює права жінок. Але достатньо придивитися уважніше до баталій, які ведуться навколо ратифікації Стамбульської конвенції. Цей документ захищає нас від гендерно зумовленого та домашнього насильства. Тож і зараз все дуже мінливо.

Щодня ми спостерігаємо кричущі випадки порушення прав жінок. Найчастіше у нашій практиці це пов’язано з корупцією на місцях чи телефонним правом. Ті чи інші службовці тому, що взяли хабаря чи хочуть вислужитися перед місцевим керівництвом цинічно ухвалюють, що жінка – недостатньо добра мама, чи починають захищати кривдника. І досить важко це побороти, бо скарги зверху повертаються на місця, бо докази знищуються… Цьому важко протистояти, але якщо бути поряд з жінкою, права якої відновлюються, — тоді їй стає значно простіше! Ми тоді ділимо її біль! І за ради цього варто пробувати знову і знову!

— Як вже на перших побаченнях розпізнати аб’юзера?

Потрібно пам’ятати, що насильство починається з нерівності. Його здійснюють люди, котрі відчувають свою зверхність і хочуть контролювати і диктувати поведінку іншої людини. Тут і є «секрет» до розпізнання кривдника. Якщо чоловік навіть у м’який спосіб намагається контролювати ваші дії, ваші рішення, вимагає підпорядкування, демонструє свою зверхність, виправдовуючи це його піклуванням про вас чи коханням, то дуже ймовірно це кривдник.

Прислухайтеся до сигналів свого тіла, коли ви поряд. Якщо ви відчуваєте потребу підлаштовуватися під нього, підбирати слова, боїтеся відмовити йому у сексуальних взаємодіях чи не хочете обговорювати свої сексуальні потреби, щоб його не образити, якщо ви не можете з ним просто бути собою – то це ті дзвіночки, які сигналізують про можливу небезпеку. Навіть якщо ця людина оповиває вас ніжністю та подарунками, але намагається вас ізолювати та приймає рішення щодо вас, не обговорюючи їх з вами, то вам може загрожувати небезпека! І перше, про що треба пам’ятати, що винен кривдник!

— Що робити, коли зіткнулася з насильством?

Дзвонити туди і до тих, кому довіряєте! Це може бути мама чи подруга, гаряча лінія, безоплатна правова допомога, соціальні служби, поліція чи громадська організація. Важливо не приховувати це і почати про це говорити. А після того, як жінка починає говорити про свою проблему, її дороги приведуть до тих людей чи служб, які зможуть допомогти.

З чого починається насильство та що робити коли живеш з кривдником в одній квартирі
pinterest

— Як діяти якщо є підозра, що твоя подруга/колега/знайома зазнає домашнього насильства, однак вона мовчить?

У такій ситуації важливо з однієї сторони не мовчати, ігноруючи знаки, які вказують на можливе насильство, а з іншої сторони – не нав’язувати свої рішення та допомогу. Такій людині важливо дати зрозуміти, що ви можете бути поряд і що ви не будете їй давати непроханих порад чи спонукати до якихось дій. У такій ситуації важливо просто бути поряд: запропонувати постраждалій чаю, можливо, супровід до поліції чи травмпункту.

Не треба боятися бути незрозумілою чи помилитися у своїх припущеннях. Можна сказати: «Знаєш, мені здається, зважаючи на твої синці чи заплакані очі, що ти не знаходишся в безпеці. Я можу помилятися, але якщо хтось кривдить тебе – то це не правильно. І я хочу тобі допомогти. Якщо ти вирішиш дозволити мені – то скажи і я спробую бути поряд».

Якщо жінка після цього скаже, що ви помилилися – то просто скажіть «вибач», однак і підкресліть, що якщо буде потрібно – вона може на вас розраховувати! Така підтримка та солідарність робить світ, у якому ми живемо безпечнішим.

— Однак не всі одразу можуть розпізнати психологічне насилля. Тож які основні ознаки газлайтингу?

Це напруга, яка з’являється у стосунках. Почуття, емоції та потреби однієї людини стають значно важливішими за почуття, емоції і потреби іншої. Це перший сигнал про те, що діється щось не те.

— Чи можливо щоб чоловік, який кривдив жінку в одних відносинах. З іншою жінкою не поводив себе таким чином?

Тільки якщо сам цього щиро захоче і вирішить змінитися. Можливо, звернеться за допомогою до психотерапевта чи сам навчиться розуміти наслідки своєї поведінки.

З чого починається насильство та що робити коли живеш з кривдником в одній квартирі 2
pinterest

— Тобто можливо, щоб жінка могла змінити ставлення до неї чоловіка?

Так, якщо у стосунках відкрито обговорюють проблеми, свої незадоволені потреби. Тобто коли партнери чують одне одного з’являється у стосунках. Почуття, емоції та потреби однієї людини стають значно важливішими

— Що робити тим жінкам, які через карантин вимушені залишатися у одній квартирі з кривдником?

Читайте также — Булінг в Україні: куди звертатися за допомогою

Подбати про себе! Якщо це можливо – намагатися не залишатися з кривдником у маленьких приміщеннях кухні ви вбиральні, подбати про те, як можна буде втекти під час нападу. Більше бути на зв’язку з близькими. Домовитися, наприклад, про щоденний дзвінок від подруги чи родичів. Корисно завантажити додаток MyPolі зареєструватися в ньому, щоб в час небезпеки непомітно викликати поліцію простим натиском на кнопку. Після прибуття поліції – просити про проведення оцінки ризику повторного здійснення насильства і винесення кривднику термінового припису та тимчасового виселення його з місця спільного проживання. Якщо є небезпека – тікати… стукати до сусідів, кричати. Важливо – не соромитися. Соромно має бути кривднику!

— Скривджену жінку ви пропонуєте лікувати арт-терапією. Чому цей напрямок є ефективним?

Для мене це додатковий метод, який допомагає зняти опори, які можуть виникати в роботі. Проэктивні методики арт-терапії допомагають у діагностичному процесі та опрацюванні емоцій, пов’язаних з травмою. Особливо люблю малювання та пісок.

З чого починається насильство та що робити коли живеш з кривдником в одній квартирі 3
pinterest

— Завершується період виборів у країні. Щоб ви порадили новим політичним діячам, які закони у сфері захисту жінок потрібно ініціювати?

Зараз пройшли вибори до місцевих рад. Ці люди не ініціюють закони, вони вирішують проблеми місцевих громад. Але саме вони прийматимуть рішення про фінансування ініціатив, пов’язаних з відкриттям притулків для постраждалих жінок, таких, наприклад, як самотні жінки з дітьми, жінки похилого віку, жінки з інвалідністю, внутрішньо-переміщені жінки, економічно-вразливі та багато інших. Важливо, щоб влада пробувала зрозуміти потреби різних груп жінок і спробувала посприяти їх вирішенню.

СХОЖИЕ СТАТЬИ

Обсудить

Свежий взгляд